Met de verkiezing wil Innovam leerbedrijven extra stimuleren om leerlingen een optimale opleidingsplaats te bieden. De mobiliteitsbranche schreeuwt om goed opgeleide werknemers. Leerbedrijven zijn onmisbaar in de ondersteuning en opleiding van deze toekomstige vakmensen. Op dit moment is er een groot tekort aan leerwerkplekken. BOVAG, stichting OOMT, vakbonden en Innovam zetten diverse acties in gang om leerwerkplekken in de mobiliteitsbranche te stimuleren. In dit kader past ook de verkiezing ‘Beste Leerbedrijf’ die Innovam jaarlijks organiseert.
Goed voorbeeld
Tien erkende leerbedrijven wisten een plaats in de finale te bemachtigen. Alle 10 genomineerde leerbedrijven zijn volgens de vakjury een goed voorbeeld voor de mobiliteitsbranche door de wijze waarop zij praktijkleren stimuleren en investeren in de vakmensen van de toekomst.
De jury beoordeelde de inzendingen en maakte op 19 november tijdens een feestelijke bijeenkomst in Nieuwegein de drie winnaars bekend. De jury bestond uit Jos Kleiboer (BOVAG), Jan van Geffen (ROC Zadkine), Jan Derijck (FNV Bondgenoten), Teun de Vos (Truckland Noord-Holland, winnaar Beste Leerbedrijf 2008) en Martine Broere (Innovam). De jury heeft per categorie een winnaar gekozen, die zich op bijzondere wijze onderscheidt als leerbedrijf.
Personenauto's
In de categorie Personenauto ging de winst naar Citroën Bertens uit Tilburg. De drie andere genomineerden waren de Martin Schilder Groep uit Alkmaar, Herwers Groep uit Hengelo (Gld) en F. Breeman uit Rotterdam. Bertens werkt vanuit een duidelijke filosofie, waarbij de mens voorop staat. Bertens geeft mensen een kans, uitgaande van wie ze zijn en wat ze kunnen en investeert op gestructureerde wijze in persoonlijke groei van medewerkers. Leerling-medewerkers worden bij Citroën Bertens als volwaardig teamlid geaccepteerd. De begeleiding en beoordeling zijn gestructureerd, waarbij veel oog is voor de individuele leervraag van de leerlingen. “Natuurlijk zijn we zeer trots op deze overwinning”, zegt directeur Herald Verhagen. “We zijn op een bepaalde manier bezig met het bedrijf en onze mensen, die dag in, dag uit voor de klanten klaar staan, en dan is het fijn om te merken dat dit ook door buitenstaanders als bijzonder wordt ervaren. We gaan zeker op deze manier verder, want wij denken dat het gewoon zo hoort.”
Tweewielers
Bij de Tweewielers onderscheidde Harry Meijer uit Lijnden zich ten opzichte van Bikes and Solutions uit Haarlem en BMW Van Harten uit Amersfoort. De leerlingen van Harry Meijer zien de intensieve begeleiding als toegevoegde waarde voor hun kansen en het perspectief op een baan. Volgens de jury zit investeren in vakmanschap in de DNA van het bedrijf. De inrichting van de opleiding is van nature competentiegericht, want leerlingen worden zo snel mogelijk op ‘echte’ klussen gezet.
“Zowel de branche in het algemeen als het merk BMW en ons bedrijf zijn mooi in het zonnetje gezet”, reageert directeur Harry Meijer na afloop van de prijsuitreiking. “Het is leuk dat wij als relatief kleine groep het enthousiasme kunnen opbrengen om een aantal leerlingen te kneden. Opleiden is een moeilijke taak, maar als iedereen zich hiervoor vol blijft inzetten, blijkt het te lonen. Deze verkiezing is voor ons een zeer positieve ervaring geweest.”
Bedrijfswagens
Renault Trucks Van Spreeuwel uit Hilvarenbeek is volgens de jury het Beste Leerbedrijf in de bedrijfswagenbranche. Roteb Lease uit Rotterdam en Mercedes-Benz Dealer Bedrijven uit Den Haag waren de andere genomineerden. Bij Van Spreeuwel heeft het investeren in leerlingen een positief effect op zowel de instroom in het bedrijf als op de ontwikkeling van de vakvolwassen technici. De jury vat de aanpak van Van Spreeuwel als volgt samen: ‘modern, betrokken, gestructureerd, innovatief en houdt van aanpakken’. Quality manager Rinie van der Putten reageert verheugd op de overwinning: “Service staat bij ons hoog in het vaandel en dat willen we ook in de toekomst zo houden. Daarvoor heb je vakmensen nodig en die komen niet vanzelf. Daarom is het belangrijk ook in moeilijker tijden te blijven investeren in opleiding. Deze mooie prijs is een erkenning van onze jarenlange inspanningen op dit gebied. Het is de slagroom op de taart.”
Landelijke verkiezing
Op 1 februari 2010 organiseert Colo (het samenwerkingsverband van kenniscentra voor beroepsonderwijs en bedrijfsleven) de landelijke verkiezing voor leerbedrijven. De prijs voor ‘Het Beste Leerbedrijf’ wordt uitgeloofd door het ministerie van OCW. Citroën Bertens neemt het als algemeen winnaar in de mobiliteitsbranche dan op tegen de beste leerbedrijven in onder andere de zorg, horeca, installatietechniek en bakkerij.